Atrakcje w okolicy

Pszczyna – zwana Perłą Górnego Śląska – to jedno z najpiękniejszych miejsc w południowej Polsce. Położona pośród zieleni u podnóża Beskidów, łamie stereotyp czarnego śląskiego krajobrazu, pełnego górniczych szybów i kopalnianych hałd.

Atutem miasta jest doskonała lokalizacja przy linii kolejowej pomiędzy Katowicami a Bielskiem, a także skrzyżowanie wielu dróg wojewódzkich i krajowych.

Wizytówką Pszczyny jest wspaniały Zamek Książąt Pszczyńskich, którego historia sięga początków XV w. Barokowy pałac cudem przetrwał wojnę w stanie niemal nienaruszonym – zachowało się w nim 80% oryginalnego wyposażenia z przełomu XIX i XX wieku, które ukryto w pałacowych piwnicach przed zakusami Armii Czerwonej. Dzięki temu każdy może dziś zobaczyć, jak wyglądały prywatne komnaty słynnej księżnej Daisy, zwiedzić bogato wyposażoną zbrojownię lub wysłuchać koncertu w niesamowitych wnętrzach sali lustrzanej.

Wokół zamku, pośród stawów i rozlewisk, rozpościera się ogromny Park Pałacowy, pełen zagajników, romantycznych zakątków, łukowych mostków i obiektów małej architektury (np. stara herbaciarnia na wyspie). A także drzew pamiętających czasy książąt wyruszających na polowanie do pobliskiego Zameczku Myśliwskiego w Promnicach na brzegu jeziora Paprocany.

Po zwiedzeniu Zamku Książąt Pszczyńskich, warto zajrzeć na pszczyński rynek, gdzie, w otoczeniu urokliwych, odrestaurowanych kamieniczek, można odpocząć na ławce księżnej Daisy w cieniu rozłożystych platanów.

Miłośnicy historii mogą zajrzeć do pobliskiego Muzeum Prasy Śląskiej, jedynego takiego obiektu w Polsce, gdzie pośród starych ksiąg i zakurzonych introligatorskich maszyn na nowo odkryją historię Śląska i jego mieszkańców. Z kolei w niedalekiej Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej każdy może się przekonać, jak niegdyś żyli zwykli mieszkańcy książęcych włości.

Jedną z największych atrakcji turystycznych miasta jest położona zaledwie kilkaset metrów od pszczyńskiej starówki pokazowa Zagroda Żubrów, gdzie, manewrując pomiędzy dostojnie kroczącymi pawiami królewskimi, na własne oczy można zobaczyć Króla Puszczy. Z kolei w Jankowicach pod Pszczyną znajduje się 700 ha rezerwat, gdzie żubry żyją na wolności – a także 10 ha zagroda i punkt widokowy. Oprócz Puszczy Białowieskiej to jedyne miejsca w Polsce, gdzie można spotkać te wspaniałe zwierzęta.

Niewątpliwą atrakcją regionu jest też zbudowany na Wiśle i zaopatrujący w wodę znaczną część Górnego Śląska Zbiornik Wodny w Goczałkowicach. Zwolenników aktywnego wypoczynku w sezonie letnim zapraszamy do Ośrodka Sportów Wodnych w Łące, gdzie można spróbować swoich sił na windsurfingu pod okiem instruktora (lub spokojnie popływać na rowerku wodnym) oraz na długie, malownicze trasy rowerowe naszego powiatu, np. szlakiem architektury drewnianej pszczyńskiej wsi . Miłośnicy joggingu lub Nordic Walkingu mogą korzystać z kolei z uroków Parku Pszczyńskiego.

Pszczyna zapewnia również szereg rozrywek i imprez kulturalnych, które na stałe wpisały się już w kalendarz imprez miasta przyciągając zarówno mieszkańców jak również licznych przyjezdnych. Do najpopularniejszych wydarzeń kulturalnych i imprez masowych organizowanych cyklicznie w Pszczynie należą: Teatralna Maszyna Pszczyna (czerwiec), Piknik Pszczyński (czerwiec), Pszczyńsię do Kultury (czerwiec), Festiwal Ceramiki (czerwiec), Pszczyńskie Koncerty Plenerowe (lipiec i sierpień), Dni Pszczyny (sierpień), Spotkania z Kultura Żydowską (październik), Wieczory u Telemanna (październik).

Wiedziałeś, o tym, że używasz starej wersji przeglądarki Internet Explorer? Zaktualizuj przeglądarkę teraz!